ÇÖZÜMLER

 

RTLS (Real Time Location System) - Gerçek Zamanlı Konum Belirleme

RTLS ( Real Time Location System)  belirlenen açık ya da kapalı alanlarda yüksek hassasiyet oranları ile yer belirlemeye yarayan sistemdir. Yer belirlemesi yapmak istediğiniz ürün, demirbaş ya da personeliniz aktif RTLS etiketleri ya da aktif kartlar ile eşleştirilir. RTLS uygulamasının çalışacağı alanın yerleşim planı çizim (harita) olarak uygulamanızda görülecektir.   Haritada belirlenen lokasyon, RTLS access pointler aracılığı ile WLAN ortamında kapsanır. Takip edilecek olan her birim harita üzerinde yüksek hassasiyet oranları ile (yaklaşık 10 cm -20cm hassasiyetlerde) hareketli olarak görülebilecek ve alınan hareket bilgileri isteğiniz doğrultusunda şekillendirilecektir.  Tüm hareketlerin takip edilebileceği gibi, aynı anda sadece bir noktaya ( bulunması istenen ürüne) da dikkat çekilmesi mümkündür. Aktif tag kullanıldığı için, sisteme  bulunduğunuz nokta ile ilgili SOS çağrısı yapmanız da mümkündür.  Örneğin üretim yapılan bir fabrikada bir hat üzerinde yaşanan bir arızayı aktif etiket ile sisteme anlık olarak bildirebilir, ilgili onarım birimlerini sistem tarafından uyararak arızalı hatta yönlendirilebilirsiniz. Bir hastane uygulamasında ise hasta ile ilgili acil durumlarda aktif personel kartınız üzerindeki  SOS düğmesine basarak acil müdahaleyi hızlandırabilirsiniz. Ayrıca kapsanan alan içerisinde bir demirbaşınızın sistemden anlık olarak tüm hareketlerini takip ediyor olabilirsiniz.

RTLS çok yeni bir teknoloji olduğu için uzmanlık gerektirmektedir. İhtiyaç duyulması halinde işletmenizde bir pilot alan belirleyerek, sistemi çalışır halde gösterme şansımızın olduğunu bilmenizi isteriz. 


Hava Yolları & Yer İşletmeleri

Dünya genelinde havacılık sektörüne baktığımızda yolcu sayısının giderek artış göstermesi, buna bağlı olarak müşteri profilinin sürekli değişim halinde olması ve kişisel taleplerden yola çıkarak uçuş öncesi/sonrası hizmet beklentisinin yukarıya çekilmesi, hava yolu şirketleri ve yer işletmeleri için günceli yakalamak adına da büyük bir kabuk değişimine sebep olmuştur. Ülkemiz bazında da devlet ve özel sektör eliyle ekonomik açıdan büyük yatırımları bu sektörde toplanmasına kayıtsız kalınmamış, açılacak yeni hava alanları, yer işletmeleri, hava yolu firmalarının uçak sayısı ve uçuş noktalarındaki artışı, bu pazarın çok daha büyüyeceğinin en büyük göstergesi olmuştur.
Bunun en somut örneği de İstanbul Sabiha Gökçen 2009, 2010, 2012 ve 2013 yıllarında yolcu rakamlarında Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı olmuştur. Bu yatırımların en önemli bölümünü oluşturan İstanbul Sabiha Gökçen’in hızlı büyümesine katkıda bulunacak ve yıllık yolcu kapasitesini 25 milyona çıkaran toplam 320 bin m²’lik yeni terminal binası ve ekleri uluslararası normlarda, modern bir mimari anlayışı ile çevreci bir yapı olarak inşa edildi ve 31 Ekim 2009 tarihinde hizmete alındı. Bu alanda tüm ticari işletmelere ev sahipliği yaparak işletmeciliğini sürdüren “ISG” uçmanın yaygınlaştığı ve zamanın en etkin biçimde kullanıldığı bu alanda en büyük farklılığı da hizmetteki çeşitlilikle ile kendisini gösteren diğer işletmeleri bünyesinde barındırıyor olması oldu.
Bu konuda ilk akla gelen Duty Free işletmeleri yılda 85 milyon yolcuya 365 gün boyunca 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet, her türlü yerli-yabancı içecek, tütün ürünleri ve kozmetik gibi klasik ürün portföyünün yanı sıra, konfeksiyon, tekstil aksesuarları ve elektronik cihazlar da satışa sunmakta. 16.000 metre kareden fazla vergisiz & gümrüksüz satış alanı, müşterilerine sayısız seçkin ürünle 100´den fazla uluslararası marka sunma, Türkiye seyahat perakende pazarının %57´sini kapsama, 5 ülkede bulunan 12 havalimanında 83 mağaza, 1.800 çalışanı ile duty free işletmeleri uçuş öncesi ve sonrası yolcuların alış veriş ihtiyaçlarını karşılamaktan çok daha fazlasını sunuyor. Enkod Bilişim olarak duty free noktalarında konumlandırdığımız gömülebilir sabit barkod okuyucularımızla yapılan alış verişlerde güvenli ve kesintisiz okutma sağlıyoruz.
Enkod Bilişim Otomasyon, hizmet anlayışının en kusursuz olması gerektiği ve hata kaldıramayacak sektörlerden “Havacılık” ana başlığı ile kargo-bagaj ve antrepodan başlayan, barkodlama süreci ve bu bilgilerin okutulmasına kadar SITA onaylı el terminalleri ,barkod yazıcılar ,barkod okuyucular, endüstriyel tabletler gibi donanım enstrümanları ile katmadeğer sağlar. Bu süreçte konumlandırdığı tüm ürünler için teknik servis hizmet ve yedek parça desteğini de beraber sunar. Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Çelebi Yer İşletmeleri A.Ş, ATU Duty Free, Pegasus Hava Yolları ,THY Do&Co, Hava alanı içi ve dışı tüm işletmelere uzmanlığı olan veri toplama ve okutmadaki ihtiyaçları adına kesintisiz hizmet vermekteyiz.


Üretim Takip & Depo Otomasyon

Enkod Bilişim olarak; muhasebe (Logo Go, Logo Tiger, Mikro, Netsis, vb) ve ERP (SAP, IFS, Oracle vb) yazılımları, elektronik veri değişimi (EDI) sistemleri, barkod ve RFID donanım ekipmanları ile entegre çalışan, tedarik zincirinin karar ve çözüm merkezi noktasında kritik görev yapan depo otomasyon yazılımları sağlarız. RFID ve barkod teknolojilerinden sağlanan maksimum fayda ile müşterimize; sipariş toplama sürelerini kısaltan, maliyetleri azaltan, verimliliği arttırarak müşteri memnuniyeti sağlayan, güçlü, ölçeklenebilir ve esnek gerçek zamanlı depo yönetim sistemleri sunarız. Bu sistemleri müşterimize özel tasarlarken en önem verdiğimiz nokta ise yatırımın geri dönüş süresinin kısa olmasıdır.
Yatırımın müşterimize geri dönüş süresinin kısa olmasını sağlamanın yolunun, siparişin doğru ve hızlı toplanması, sevkiyatın vaktinde yapılması, stok seviyesinin minimize edilmesi ve işgücü maliyetlerinin düşürülmesinin sağlanmasından geçtiğine inanırız. Depo operasyonlarında %2 ila %5 arasındaki bir verim artışının dahi firmalara yüzbinlerce dolara varan tasarruflar sağladığını biliriz. Depo otomasyon yazılımı kullanarak, manuel sipariş toplama prosesinin önüne geçmenin mal kabul ve sevkiyat süreçlerinin hız ve verimini arttırmanın, daha kısa bir zamanda daha fazla siparişi daha az hata ile işlemenin mümkün olduğunu düşünür, sistemi bunları müşterinin süreçlerine uygun olarak gerçekleştirecek şekilde tasarlarız.
Proseslerini kağıttan elektronik ortama ilk kez taşıyacak yeni başlayanlardan, artık kullandığı muhasebe ya da ERP uygulamasını mobilize etmenin vakti geldiğini düşünen KOBİ’lere, tam ve entegre ancak kendisine özel tasarlanmış bir sistem ihtiyacı duyan büyük firmalara kadar, her sektörden her seviyede firmanın depo otomasyon süreci tasarımında yıllardır yer almış teknik ve danışman kadromuzla, asla bir kutu satışı mantığı içinde olmadan, her bir projemizde müşterinin süreçlerini analiz eder, müşterimizle tartışır ve en uygun çözümü modelleriz. Aşağıda yer alan depo süreçlerinin her firmada farklı yürüyebileceğini daha önce tecrübe ettiğimizden, her bir süreci ayrı ayrı tasarlarız.

  • Depo ve ERP uygulaması, sipariş yönetimi, e-ticaret ya da satın alma sistemleri ile tam entegrasyon
  • Kablosuz ve mobil cihazlarla online kontrollü sipariş toplama ve mal kabul
  • Sipariş Yönetimi · Lokasyon bazlı ürün toplama
  • Lot / Son Kullanma / Seri no yönetimi
  • Paket koli ve palet oluşturma ve bozma
  • Lokasyon bazlı ürün yerleştirme
  • Çoklu depo yönetimi / depolar arası transfer
  • Çoklu firma / şube yönetimi
  • Nakliye ve nakliyeci yönetimi

Sağlık & Hastane

Sağlık Sektöründe özellikle hastahanelerdeki günlük işleyiş konusunda hem yazılım uygulamalarımız hem de donanım desteğimizle hizmet vermekteyiz. Bir hastanede barkodlama ile ilgili Bio-Medical laboratuvarlarından, kalibre edilecek tüm cihazların takip edilmesine, hastane içinde yer alan depolardan ilaçların gerekli servislere çıkışları gibi süreçlerin el terminali ,barkod yazıcılar,barkod okuyucular ile sağlanmasını ve tüm bunların Access pointler ile kablosuz haberleşmesini gerçekleştirecek alt yapılarını oluşturmaktayız. Ayrıca duran varlıkların takibi ve amortismanlarının hesaplanması, lokasyon takibinin yapılmasına kadar hastane içindeki tüm demirbaş kontrolünü sağlamaktayız. Son dönemde healthcare ürünlerimiz(el terminali ve tabletler) sayesinde sterilizasyonun zorunlu tutulduğu alkol ile silinebilen ortamlar için sadece bu sektöre uygun ürünlerimiz ile projelerimizi sürdürmekteyiz.


Kargo & Lojistik

Ulaşım, günümüzün en önemli hizmet kollarından birine dönüşmüş, zamanla yarışın en çok hissedildiği,hatanın telafisinin ağır olduğu br sektör haline gelmiştir. Deniz hava ve karayolu taşımacılığında depolama ,ürünlerin kontrolü, doğru sevk gibi uzmanlık gerektiren teknolojik yatırımlara kendini bırakmış durumdadır. Enkod Bilişim Otomasyon, bu noktada ürün üzerinden verinin okunması, ilişkilendirilmesi ve aktarılması konularında gerekli olabilecek tüm enstrumanları doğru yerde konumlandırarak, katma değerli işlere imza atmaktadır. Açık kapalı tüm alanlarda adresleme, ürün toplama,doğru ürüne ulaşma, palet takibi gibi taleplerde teknolojik yatırımları projelere dönüştürüp, müşterilerimize hizmet sunuyoruz.
Özellikle bu sektörün proje bazlı bir çok firma ile ortak çalışmaları, standartlar üzerindeki talepleri, butik uygulamaları beraberinde doğurmuştur. Enkod Bilişim Otomasyon olarak ,kargo ve lojistik sektöründe stratejik ortaklıklar yaparak, gizlilik anlaşmaları dahilinde projelerimizde bizzat içinde yaşayarak çözümler oluşturmaktayız.


Saha Satış / Servis & Ürün Dağıtım

Var olan ana ticari programınıza entegre GPRS-3G kablosuz bağlantı özelliklerine sahip el terminallerimizle saha satış uygulamalarınızda bilgi akışını sürekli kılar, mobil saha çözümlerimizle plasiyerlerinizin satışlarını hızlandırarak işletmelerinize katma değer sunarız. Fatura tiplerine göre araçta mobil kullanım için muhasebe setlerinizi oluşturur, araçlarınızda fatura basmanızı sağlarız. Sahada teknik personelin mobil olarak çalışma süreçleri ,yapılan işlemlerin anlık olarak merkeze online bildirimi gibi proseslerde mobil fiş yazıcılar , dayanıklı telefonlar, 3G El terminalleri, endüstriyel tabletler ile gerçekleştirilir.


E-Ticaret / Alışveriş Siteleri

Tüsiad´ın 2014 yılında yayınladığı E-Ticaret raporunda Türkiye´deki E-ticaret pazarının büyüklüğü 15,3 milyar TL olarak belirtilmiştir.Buna rağmen E-Ticaretin Perakende pazarı içerisindeki payı ise sadece %1,3´tür.Gelişmiş ülkeler ve global pazardaki oranların çok gerisinde yer almasına rağmen Türkiye´de son 5 yıl içerisinde bu alanda yapılan yatırım ve alış veriş algısının değişmesine yönelik çalışmalar hızlandırılmış durumdadır.Mevcut pazara yönelik alış verişin ve kısa zamanda Perakende içerisinde E-ticaret oranının çok fazla artması beklenmektedir.Bu oranın 2017 sonunda %15,8 olarak artış göstereceği öngörülmektedir.Devletin, yapılan harcamaların kontrolü ve kayıtlı vergi işlemi adına desteklediği, açık ve sürekli büyüme gösteren bir pazar için de yatırımcı ve müteşebbisleri bir araya getiren cazip bir iş sahası haline gelmiştir. Bu sebeple Enkod Bilişim E-Ticaret alanında yaptığı katkıları, bünyesinde daha önce E-Ticaret deneyimi olan uzman ekibiyle, E-Alışveriş sektörünün önde gelen firmalarına sagladığı hizmetlerle devam etmektedir. Enkod Bilişim Otomasyon; depodaki tüm süreçlerin kontrol altında tutulması, siparişlerin doğru ve hızlıca toplanması, iade prosedürlerinin gerçekleşmesi,tedarikçilerden ürünün teslim alınmasına kadar tüm aşamalardaki katkılarıyla değerli projelere imza atmıştır. Yakın zaman içinde faaliyetine başlayan ya da başlayacak olan e-ticaret firmalarına da danışmanlık vererek sektöre katkılarını sürdürmektedir.


İlaç & Ecza Deposu

Sağlık Bakanlığı´nın 2010 yılında yurt genelinde başlattığı "İTS"(İlaç Takip ve İzleme Sistemi) ile beraber karekod kelimesini daha çok duyar ve günlük hayatımızda kullanır olduk. İlaçların üretimininden başlayan, dağıtılacağı ilaç depoları ve son olarak eczanelere kadar olan tüm süreçlerde kontrol ve izlenebilirlik amaçlandı. Bu üç noktada yaşanabilecek her türlü ihtiyaç adına yazılımsal ve donanımsal olarak Enkod Bilişim Otomasyon hizmet vermektedir. Konveyör üzerindeki gelişmiş okutma sistemleri ,ürün izlenebilirlik yazılımları, inkjet kodlamalar ,karekod basımları gibi işlemler için ilaç üretim firmaları ile çalışmalar gerçekleştirdik. Daha sonra ilaç depolarında bu ürünlerin doğru yerleşimi, siparişin doğruluğu ve araçlar ile eczanelere sevkleri noktasına kadar katkılarımızı paylaştık.
Bu çalışmalarımızda başarılı olabilmek ve sürekli günceli takip edebilmek adına bir ecza deposunda arge çalışmaları gerçekleştirdik. Dünün ve bugünün ihtiyaçlarını karşılamak yerine 2-3 sene sonra sektör taleplerin değişimine ayak uydurabilmek ve teknolojik yatırımlarla hızlı sevkiyatı başarılı kılmak adına konunun uzman iki tarafını bir araya getirdik ve daha butik çalışmalar için Arge yapıyor olduk. Özellikle ilaç ve üzerindeki bilginin işlenmesi konusunda siz değerli müşterilerimiz ile referanslarımızı paylaşmak adına uzman ekibimizle sizlerle tanışmayı beklemekteyiz.


Tekstil & Perakende

Mağaza ve depolardaki her ürünün barkodlanması ,okutulması ,raflarına yerleşimi, sayımları, iade takiplerindeki tüm aşamalarda kullanılacak access pointler, el terminalleri, barkod yazıcı ve okuyucular ile donanımsal anlamda destek, servis/bakım hizmetleri Enkod Bilişim Otomasyon bünyesinde sağlanmaktadır.
Son zamanlarda RFID uygulamaları ile sayım, okutma gibi işlemleri çok daha hızlı yapabilmekteyiz. Toplam sahip olma maliyetleri dikkate alındığında bir çok yatırımın, kısa ve orta vadede geri dönüşlerini sağlayacak şekilde projeler üretmekteyiz. Ülkemizdeki yerli işletmelere sağladığımız çözümler dışında Ortadoğu ağırlıklı olmak üzere yurt dışına da ihracat yapmaktayız. Enkod Bilişim Otomasyon, nihai ürün vitrinde sunulana kadar geçirdiği tüm aşamaları, Mefruşat,Denim, İplik,Hammadde ,aksesuar gibi tüm üretim bileşenlerini dikkate alır,çalışmalarını da bir bütün halinde sunmaya özen gösterir.


RFID

Günümüzde teknolojik olarak bir datanın farklı ebat ve malzemeler üzerinden birden fazla teknikle toplanması mümkündür.İş kolumuz gereği yaptığımız uygulamalarda paketleme biçimi olarak koli, varil, palet, ürün cinsi olarak da cam,elyaf,ahşap,metal vs. gibi farklı malze tipleri ile çalışmaktayız. Üretimde ve nihai ürünün toplandığı alanda; yapışacağı yüzeye uygun farklı etiket cinsleri ile bu etiketlerin üzerinden 1 boyut ya da 2 boyut barkodların sakladığı bilgileri okuyucular aracılığı ile sisteminize aktarmanız mümkün. En sık kullanılan, klasikleşmiş ve hala doğru yöntemlerden biri de budur.
Eğer bu klasik yöntemi kullanıyor ve çok sorun yaşamadığınız halde; mevcut hızınızı arttırmak ,hatayı minimize etmek, topladığınız her bilgiye daha çabuk erişerek, buna bağlı rapor kontrolünü sağlamak, o anı hemen değerlendirmek istiyorsanız; RFID tam da size göre bir teknoloji.
Siz de attığım taş ürküttüğüm kurbağaya eşdeğer mi diyenlerdenseniz; RFID kullanılacak fiziksel ortam, ürün cinsi ,adet ,ebat gibi ilk akla gelen soruların net cevapları ardından projenizin uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Her bilginin etiket üzerinden teker teker okutulup ,sisteme işlenmesi ve ürünün yüklenip, sevkinin yapılması esnasında harcanan zaman ,işçilik gibi değerleri RFID uygulamaları ile kıyaslamanız sizlere en doğru cevabı veriyor olacaktır. İşte bu doğru soruların cevaplandırılması ve mevcut sistemin RFID uygulamaları ile fiyat/performans karşılaştırmalarını bir iş akış raporu olarak sizler adına sunmamızı dilerseniz ,uzman RFID proje ekibimiz sizlerle temasa geçeceklerdir.
Teknolojik anlamda ne tür bir sistem kullanırsak kullanalım, bu sistemleri yönetenlerin insan olduğunu ve hataya her zaman açık olacağını unutmamamız gerekir.Eğer şartlar uygun ise RFID ile yapılacak bir çözümün işletmeye katacağı yarar,tartışılamaz büyüklükte olacaktır. Asla hata yapmayan bir sistem görmedik ama ,hatayı en aza indergeyen projelerde bulunduk. Bu sebeple RFID ve kullanılan en son teknoloji her zaman en doğru çözüm olmayabilir. RFID projelerinde işe başlamadan önce ortamın analizi ,kullanılacak malzemelerin cinsi, boyutu ,adeti göz önünde bulundurularak bir iş akışı ile raporlanmalıdır. Enkod Bilişim Otomasyon olarak , ilk toplantıda istenilenleri dinleyerek, bir sonraki aşamada canlı demo uygulamaları ile gerçekte de RFID uygulamanın sağlıklı olup olmadığını ölçümleriz. Çünkü kullanılan materyaller doğru olsa bile ,su yoğunluğu ,aşırı metal ya da demirli ortamlar, dolu boş raflar ve iletkenlik, tavan yükseklikleri ve kirişler, ölü noktalar, fizibilite çalışmalarıyla netleştirilmek durumundadır.
İhtiyacınız; kapasite ve verimi artırarak sabit maliyetlerinizi aşağıya çekmek ise Enkod Bilişim Otomasyon ile RFID projeleriniz işletmelerinize değer katacaktır.


Kablosuz Ağ

Kapalı ve açık alanlar için konumlandırdığımız Acces point kurulum hizmetleri ile işletmlerinize hizmet vermekteyiz. Uygulama yapılacak alanlar için Enkod Bilişim Otomasyon teknik ekibi keşif için sizlerle tanışmayı bekliyor. Kapalı depolar, açık depo alanları, limanlar, marinalar,soğuk hava depoları ve tüm işletmeler için terminal ile veriyi aktarım esnasında kurulacak kablosuz ağ yapısını Motorola ve Cisco ürünleri ile destekleyerek hizmetinize sunuyoruz.

 


Soğuk Hava Depoları

Enkod Bilişim Otomasyon, depo çözümlerine "Cold Storage & Food&Fruits çözümlerini de ekleyerek, standart el terminalleri ve access pointlerin yerini düşük ısılara dayanaklı, sadece bu sektör için üretilmiş, klasik el terminalleri dayanımları üzerinde resistansı olan, soğuk hava deposundan çıkıp, normal oda sıcaklığına döndüğünde oksitlenme ve nemlendirme yapmadan çalışmasına düzgün devam edebilme olanağı sunan cihazları konumlandırmaktadır. Acces Pointler için Motorola ve Cisco özel ürünleri ile terminalde Honeywell-LXE/Psion Teklogix-Motorola markalarıyla çözümler sunmaktayız.Hal Ürün Giriş & Çıkış Kontrol Sistemleri

İlaç Takip ve İzleme sisteminde olduğu gibi,Türkiye genelindeki her ile bağlı olan yaş sebze meyve halleri için çeşitli düzenlemeler,iyileştirmeler ve yeni kurallar getirildi.Sebze ve meyve ticareti ile Hal Kayıt Sistemi hakkında tebliğ yayınlandıktan sonra konuyla ilgili denetimler arttırıldı.Her üretilen ürünün tarladan hale kadar uzanan tüm serüveninin kayıt altında tutulması ve ekonomideki kayıp,kaçak oranının en aza indirgenmesi esas alındı. Tüketici gözü ile baktığımızda ise tercih edilen ürüne ait künye bilgisinin olması, menşei ve üretim şekli ile ilgili bilgilerin şeffaf şekilde ulaşılabiliyor olması, bilinçli tüketici profili oluşması adına büyük fayda sağlamış oldu.
Enkod Bilişim Otomasyon olarak yeni yönetmeliğe uygun pilot projesini Antalya Büyükşehir halinde gerçekleştirerek,hale giren ve çıkan tüm yaş sebze ve meyve yüklü araçların plaka ve tonaj-içerik bilgilerinin doğrulanmasını sağlayarak gerekli donanımların konumlandırılması konusunda, yazılım çözümünü sağlayan iş ortağımız ile birlikte başarılı bir projeye daha imza atmış olduk.